Jdi na obsah Jdi na menu
 


 26.9.2009

Argo asi opravdu nesnáší bodláky - nyní po jeho důrazném důkazu to víme všichni a nejvíce dostal za vyučenou jeho ocas - tedy co z něj zbylo. Nenapalo ho nic lepšího než  ho sundat  i s půlkou ocasu - máme doma opravdu výstavní borderu

ObrazekObrazek

 

 

 

 

a také jsme vyjeli na Pálavu  - myslím, že byli kluci spokojení

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.8.2009

Předem se omlouvám za dobu neaktualizace. Nebylo to zapříčiněné tím, že bychom si snad doma váleli šunky :) Argoušek chodil 3x v týdnu intenzivně plavat, běhal vedle kola a cvičil.

Jelikož se pánička zbláznila tak ho přihlásila ma mistrovství CR Border colii ve výkonu do kategorie BH. Toto mistroství se konalo ve dnech 22 - 23.8 v Pržně. 22 jsme se zúčastnili veřejného tréninku, kde Argoušek krásně šlapal u nohy a byla jsem s ním spokojená.

Druhý den byli závody v kategorii BH bylo 8 účastníků. My jsme vylosovali č. 3. Musím říci, že chuze u nohy byla strašná, jelikož furt něco větřil a tahal zbytek probíhal na výbornou, zrovna tak i bodované speciální cviky. Nakonec jsme s Argouškem získali krásné 2 místo a získali jsme stejný počet bodů jako vítězka (109) - jelikož vyšší prioritu měla poslušnost - (byli o 1 bod za vítězkou) před speciálními cviky  -  tak jsme získali krásné druhé místo. Tím jsme zároveň splnili i zkoušku BH. Argoušek získal svůj první pohár, medaili, a spoustu dárku od sponzorů. Tak alespoň to cvičení se snad trochu ukázalo, že nebylo k ničemu - tedy až na tu hroznou chůzi u nohy.

 

Obrazek

 

Obrazek

 

 

28.6.2009Jelikož pánička byla delší dobu zdravotně mimo provoz tak se nic moc nedělo. 26.6 jsme se opět zúčastnili treninku obedience a ještě před treninkem jsme si dali sraz s chovatelkou Argouška a její smečkou - Belinkou, Amčou, Dášou a ještě s 2 štěniskama borderek. Udělali jsme si příjemnou procházku po parku a myslím, že psi byli spokojení. Jinak jsme dostali za úkol od Lucky (naší cvičitelky obedience) trénovat pořádné přisednutí k noze, povel lehni musíme zrychlit, zrovna tak i odložení za pochodu...a hlavně cvičit pozornost...takže zábava bude 12.5.2009

Obrazek

 

 

 

O prodlouženém víkendu jsme byli opět na Dalešické přehradě, a tentokrát i přes noc v našem WW a  projeli jsme se společně i na lodi - což byla Argova první jízda v takovémto dopravním prostředku.

Obrazek

 

 

 

Zpracováno video ze zkoušek ZZO více ve video

a jinak plavem a plavem

2.5.2009

Dnes jsme se s Argem zúčastnila zkoušek ZZO na cvičáku v Brně rybníčku.Dvakrát jsme si na tento cvičál přijeli v týdnu zatrénovat, aby si Argo očuchal plac. Po této zkušenosti jsem docela dostala strach ze zkoušek, jelikož poctivě nacvičený aport poušťěl z huby a zajímal se o pachy přítomných feneček.

Naštěstí musím Argouška moooc pochválit jelikož cvičil výborně, moooc se snažil a hlavně aport zvládl skoro tak jak měl.Jak to nakonec dopadlo:

- 1 bod křívé předsednutí s aportem

- 1 bod pomalé ulehání při odložení za chůze

-1 bod pletení pod nohu při chůzi u nohy

-1 bod pomalé odběhuní na povel volno

Takže Argoušek splnil zkoušku ZZO na 56 (60) a speciální cviky, u kterých nebyl problém zvládl také výborně - výsledné hodnocení prospěl výborně. Také jsem na něj pyšná za to, že měl nejvyšší počet bodů ze zúčastněných na dané zkoušce .

rozhodčí pan. M. Oliva

Později možná i video

Obrazek

 

 

 

 

Obrazek

10.4.2009

 

 

 

 

Máme za sebou druhý trenink obedience - procvičování přivolání, chůze u nohy a aportu.Aport nám dává trochu zabrat, musíme odnaučit překusování

a pár fotek jak se šprtáme doma:

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

4.4.2009

 

 

 

 

 

 

Rozhledna a Dalešická přehrada byl cíl dnešního výletu. Psiska byla spokojená a to je to hlavní, ale Jerry bude mít s výlety útrum, jelikož ten dnešní málem neudýchal - holt starší pán. 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 27.3.2009

Argoušek se dnes zúčastnil treninku obedience. Procvičoval chůzi u nohy a hlavně soustředěnost, rychlost při lehání a sedání. Také jsme ukázali co jsme se naučili za 14 od semináře - a to vysílání do čtverce, které Argouškovi šlo super. Ale pořád je co trénovat. Tím pádem máme v plánu do dalšího obedience treninku ...makat a makat. Také se budeme připravovat na zkoušky ZZO, které máme v plánu na začátku května  Holt si celou dobu válel šunky tak nyní bude hýbat kostrou - samozřejmě přiměřeně k jeho zdravotnímu stavu.

15.3.2009

S Argouškem jsme se zúčastnili 14.3 semináře obedience v Brně VFU s Luckou Gabrielovou. Pro Argouška to bylo skoro po třičtvrtě roce první akce, kde se setkal opět s jinými psy a trochu aktivněji protáhl tělo. Zjistili jsme, že všechno umíme tak na půl a hlavně se musíme soustředit na rychlost a přesnost. Věřím, že se to dopiluje, jelikož by to Argouška mohlo bavit a to je hlavní. Seminář byl super a byl hodně poučný je co zdokonalovat  a doufám, že pokud výjde čas tak se zúčastníme i pátečních výcviků.

Také jsme tam potkali další borderku,která je také po opraci OCD ramene, tak jsme si vyměli zkušenosti. Jde alespoň znát, že toto onemocnění u borderek není až tak ojediněné.

12.3.2009

DNES SLAVÍ ARGOUŠEK SVÉ 2 NAROZENINY, PŘEJEME TI HLAVNĚ HODNĚ ZDRAVÍ, ZDRAVÍ, ZDRAVÍ A TO OSTATNÍ JIŽ PŘÍJDE SAMO - TAKŽE VŠECHO NEJ

Argoušek k narozeninám dostal seminář obedience na který se chystáme v sobotu - holt nejlepší investice je do vzdělání

 

pokud máte zájem tak se podívejte na odkazy

www.youtube.com/watch

http://www.youtube.com/watch?v=0MRyh7Vtjzk

www.youtube.com/watch

 

trochu to poodhaluje náš plán do budoucna 

 

a tady je něco pro Vás, kteří se chtějí více dozvědět o buldočkovi

www.youtube.com/watch

 

28.2.2009

Argoušek jde 3.3 na kontolní rengen. Myslím, že vše bude OK, jelikož se u něj od operace nevyskytly žádné pohybové problémy. Příkládám foto 5 týdnů od operace

Obrazek

 

 

 

 

 

 

  12.2.2009

Argoušek byl v pondělí 9.12 na vytahování stehů. Má nařízeno ještě na 3 týdny domácí vězení. A poté může začít pomalu osvalňování. No a věřím, že na konci léta nebo v září se budeme moci zúčastnit nějaké výstavy. A hlavně se konečně zúčastníme nějakých zkoušek ...na které se celou dobu klepeme, ale osud nám jaksi nepřál

Obrazek

 

 

 

 

 

29.1.2009

Pokoušela jsem se vytvořit jiné stránky, nakonec jsem se vrátila k původním. Ale pokus byl. Do úvodu jsem přidala fotku, jak naši kluci tráví volný čas - šmírováním ulice 

20.1.2009

Argoušek se po operaci cítil výborně, jak kdyby na žádné nebyl. Nese to lépe než operaci první nohy. Nakonec se ukázalo to co jsme doufali že nenastane. V kloubním pouzdře se mu nacházela skostnatělá chrupavka která byla vyživována od kosti a bouhžel rostla. To ho tlačilo a jeho bohyb byl bolestivý a vyvolával kulhání.

Jerryho operace se posunula na dobu neurčitou - jelikož se mu výrůstek zmenšil, ale ukázalo se, že pod ním je další spousta jiných výrůstků. Dostal zvýšenou dávku prášku na alergii a mazání do ucha. Po této léčbě se uvidí co dál. V krajním případě by muselo dojít na výjmutí celého vnitřku ucha - jako má již to jedno po amputaci vnitřku. Tím pádem by byl Jerry definitivně hluchý. Věřím, že mu pomůže větší dávka léků a nějakým způsobem se tento problém ustálí.

 

Obrazek

ObrazekObrazek

 

12.1.2009

Tak v pátek 16.1 nastupuje Argoušek na operaci pravé nohy. Operace bude probíhat u MVDr. Snašila v Brně - tak jako předešlá levá noha. Věřím, že už to bude poslední operace v jeho životě.

10.1.2009

Doufám, že každému z Vás Nový rok začal lépe než nám - my jsme opět po novém roce zavítaly k našemu oblíbenému panu veterináři- takže jsem začaly Nový rok opět tradičně 

Jerry nastupuje 14.1 na operaci ucha - v relativně zdravém uchu - leč zdeformovaném od hematomu, se vytvořily výrůstky, které mu zacpaly celý zvukovod. Vše je důsledkem jeho alergie - a to i přesto, že žere kvalitní krmivo pro alergiky a prašky. Vyříznutí těchto výrůstků je nezbytné.

No a aby toho nebylo málo - tak Argoušek začal kulhat na pravou přední nohu (levou má po operaci) Zítra jdeme na rengen. Teď bere asi 4 dny prášky na potlačení zánětu a bolesti. V pravé noze mu byla také zjištěno OCD ramene, které bylo ovšem v lepším stavu než na levém rameni. Na pravém nebyly žádné klinické příznaky - tak už jsou asi tady. No doufám, že se to již brzo vyřeši a bude klid...myslím, že už s tím vším na to máme nárok. 

S Jerrym jsme dnes vyšly na zimní procházku a tady jeho portrét.Obrazek


12.12.2008

Argoušek je již 2,5 měsíce po operaci - a vše se jeví v pořádku. Pomalu se připravujeme na zkoušky ZZO, které máme v plánu na začátku jara. Zdokonalujeme aport dřevěné činky. A myslím, že se je to docela daří. Jinak se ArgoušekObrazek naučil nové triky z tance se psem a to medvídka - sedí na zadních nohou a přední packy má na vrchu, dále umí styď se. Je to holt borderka šikula. Jerry dostal předběžně dárek k Vánocům a to pěkný kožíšek na zimu Také jsme podnikli výlet, v rámci osvalňování a to na Rešovské vodopády. Všem doporučuji více na ... http://www.21nejprochazek.cz/

 

13.11.2008

S Argouškem jsme byli 10.11 v Brně u MVDr. Snašila na prohlídce nožičky. Nechali jsme zhotovit rengen, kvůli vnitřnimu prostředí v nožičce. Rengen dopadl výborně, vše je krásně zahojeno a Argoušek může opět začít POMALU  řádit. Máme v plánu hlavně osvalňování operované nohy. Bylo nám doporučeno plavání, a chůze po měkém materiálu. Bouhžel s plaváním musíme počkat, až na jiné roční období. Jizvička již není znatelná a chlupy pomalu dorůstají. Tak třeba v létěa to již jako kompletně dosrstěný to ještě všem borderákům na výstavách natře :)

1.11.2008


Tímto obnovuji opět činnost bubibo stránek - bouhžel některé informace se již ztratili a nelze je vrátit.

Dlouho jsem se rozmýšlela jestli mám napsat co se Argoušovi stalo. Ale život není tak ideální jak si ho člověk vysnívá - ale jak se říká na všem zlém je i něco dobré. Argoušek od 6 měsíce začal kulhat na přední nožku, byla mu diagnostikována panostitida - což je štěněcí nemoc - nic vážného. Pod tuto ponostitidu se Argovi vkradla i nemoc a to OCD ramene. Která se nedařila díky panostitidě rozeznat. Argoušek 3.10.2008 podstoupil operaci levého ramene. O operaci jsem se nerozhodovali dlouho  - měl již klinické příznaky a to kulhání. Argouškovi bylo vyčištěno rameno, kde se nacházeli úlomky chrupavky a počáteční artróza. Na lévé noze se také objevila nepatrná DLK. Dnes je to již měsíc a Argouškovi se daří skvěle, nekulhá a těší se jak budu moc začit opět dovádět. Na základě tohoto onemocnění nebudu nechávat Arga uchovňovat - vím, že bych to nemusela zveřejňovat a možná, že by i pro jeho super chrakter, krásnou stavbu těla a barvu by byl o něj jako o krycího psa zájem - ale rozhodně to není etické a není to správné.I tak je Argoušek plnohodnotná borderka, která to ještě všem natře v neskákacích sportech. Vzhledem k této nemoci se nechci provozovat agility. Věřím, že i tak se pro nás najde uplatnění v jiných psích odvětví. Věřím, že vše zlé již máme za sebou a čekají nás už jen super zážitky.

 


 

Panostitida
je onemocněním dlouhých kostí v období růstu u velkých plemen psů, které většinou po 18-20 měsíci stáří samo odeznívá. Do té doby se můžete setkat s několika cyklicky se objevujícími epizodami silného kulhání, bolestivosti. Dochází k aseptickému zánětu kosti s tvorbou enostóz = nárůstků kostní tkáně v dřeňové dutině, případně k zánětu okostice. Přesná příčina není dodnes určena, předpokládá se, že onemocnění může způsobit bakteriální i virová infekce organismu, alergie, metabolické poruchy, poruchy imunitní soustavy (autoimunitní poruchy), zvýšená hladina estrogenů po 1. hárání u fen, stres, aj. Diskutuje se i dědičná predispozice. Toto je však součástí celosvětového vědeckého výzkumu a klinických pozorování, nelze dát jasnou odpověď vaším chovatelům.
Terapie spočívá v zabraňování tvorbě zánětlivých změn na kostech a poškozování stavby kosti do budoucna. Léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik potlačují zánět a bolest, pohybový klid je vhodný k podpoření hojení změn na kosti a k nerozšiřování případných zánětlivých ložisek. Jeho délka je individuální podle rozsahu a hloubky klinických potíží konkrétního zvířete. Pokud se stav zvířete po určité době zase zhorší, je nutné opět podat léky a zajistit mírnější pohybový režim. Změnu krmení není nutné ani vhodné provádět.
Panostitida nezapříčiní rozvoj jiných vrozených vývojových onemocnění jako dysplazii lokte nebo dysplazii kyčlí. Vyloučit tyto a jiné onemocnění postihující klouby však můžeme jen na základě řádného ortopedického a rentgenologického vyšetření.
 

Osteochondróza (osteochondrosis disecans) - OCD

Disekující osteochondróza, označována zkratkou OCD, je onemocnění vyskytující se  převážně u rostoucích psů velkých plemen. Jedná se o onemocnění chrupavek na kloubních plochách dlouhých kostí.

Mechanismus vzniku OCD

Na vzniku osteochondrózy se podílí více faktorů - dědičnost, plemenná predispozice, rychlost růstu i výživa. Na inkriminovaných místech, tj. na chrupavkách kloubních ploch dlouhých kostí, dochází vlivem jmenovaných faktorů k zesílení chrupavky, k nedostatečnému spojení s pod ní ležící kostí, a tím také k narušení krevního zásobení a výživy a následné nekrotizaci (odumření). Odumřelá část chrupavky se může vlivem pohybu kloubu a nárazu při skocích apod. odloučit v podobě šupiny do kloubní dutiny, kde působí jako cizí těleso a způsobuje bolestivost, nestabilitu kloubu a časem vznik artrózu. Někdy dochází k mineralizaci úlomku a defekt je na rentgenových snímcích dobře patrný jako tzv. kloubní myška. V ostatních případech vidíme na RTG snímku oploštění hlavice nebo tmavý defekt.

 Výskyt OCD a projevy

 Nejčastěji postiženým kloubem je kloub ramenní, dále kolenní, loketní a hlezenní.       OCD je velmi často provázena jen mírným nebo intermitentním kulháním, které se  projevuje střídáním období výraznějšího kulhání s obdobím, kdy zvíře vůbec nekulhá. To je způsobeno změnami polohy chrupavčité šupiny v kloubu. Kulhání většinou zesílí   až v pozdějším věku vlivem následných artrotických změn.

 Řešení

V časných stadiích, kdy je OCD diagnostikována rentgenologicky bez klinických příznaků, je možné pokusit se o konzervativní řešení. Spočívá v pohybovém klidu na 4-6 týdnů, podávání chondroprotektiv a energeticky chudé dietě. Častěji je ale nutné přistoupit k chirurgickému řešení, v podstatě u všech jedinců starších 7 měsíců. Chirurgický zákrok spočívá v odstranění změněné chrupavky, případně v oživení tkáně pod defektem navrtáním, čímž se způsobí krvácení a dojde tak k rychlejšímu hojení a k vyplnění defektu fibrózní chrupavkou.

Prevence 

 

Majitel zvířete může také ovlivnit výskyt tohoto onemocnění a to především výživou. Bylo prokázáno, že častěji se objevuje u psů, kteří jsou v období růstu krmeni ad libitum (neomezený přístup ke krmivu), škodlivý je hlavně vysoký přísun energie a velké množství vápníku v krmivu. Dbejte tedy na to, aby především štěňata velkých a obřích plemen dostávala granule specielně pro ně vyvinutá, nepřekračujte určené dávkování a samovolně nedoplňujte vápník